Rahasumma, mida on vaja lähedase töövõimetuse või surma korral, on paratamatult suur.Foto: Matteo Vistocco / Unsplash
Raha
7. jaanuar 2021, 05:06

Ekspert annab nõu: kas pereliikme surma puhuks koguda raha hoiusele või teha elukindlustus?

„81% eestlastest ei ole arutanud pereliikmetega, kuidas tulla toime, kui leibkonna põhisissetulek kaoks,“ tõdeb Swedbanki elukindlustuse valdkonnajuht Eleriin Reinmann. „Nii raha kogumine hoiusele kui ka elukindlustus aitavad selleks valmistuda, kuid on erinevad meetmed.“

Rahasumma, mida on vaja lähedase töövõimetuse või surma korral, on paratamatult suur. „Kiiresti tagab sellisteks olukordadeks rahalise toe elukindlustus, mille lepingut sõlmides võib end kohe kaitsta näiteks 50 000 euro väärtuses,“ selgitab Reinmann. „Selle summa kogumiseks pangakontole läheks 83 aastat, kui igakuine panus on 50 eurot.“

Elukindlustusel on ka juriidilised eelised surmajuhtumi korral. „Hoiusele kogutud raha kuulub pärandvara alla, elukindlustus mitte. Seega hoiuselt raha kätte saamiseks peab läbima pärimisprotsessi, mis võib venida. Elukindlustuse kättesaamiseks see vajalik ei ole.“

Kui pärija on alaealine, on päritud raha kasutamiseks või muude tehingute tegemiseks vaja taotleda kohtu nõusolekut. „Kui aga elukindlustuslepingus on määratud soodustatud isikud, siis kohtuuksi kulutama ei pea,“ märgib Reinmann.

Samas saab elukindlustusest tuge ainult tervisega seotud probleemide korral. „Elukindlustusraha ei saa välja võtta korteri sissemakseks ega auto ostuks,“ tõdeb Reinmann. „Et tagada valmisolek kõigiks ootamatusteks, on elukindlustuse kõrval oluline ka ise raha investeerida või hoiusele koguda.“