Vanemlus

REAGEERISID ÜLE? Väga tähtis on osata lapse käest vabandust paluda! 

Andra Nõlvak, 8. oktoober 2021 13:56
Foto: Pexels

„Me ütleme lastele, et „Mine vabanda oma venna ees“, aga nad õpivad vabandama rohkem, kui nad kogevad seda ka meie poolt,“ sõnab nõustamisprofessor Jeremy Ruckstaetter. Isegi kui see on sinu jaoks raske, tunnista lapsele, et sa eksisid, ja jaga kahetsust.

Ruckstaetter tõdes oma uuringutega alustades, et vanemate ja laste vabandusi on varem hämmastavalt vähe uuritud, kirjutab New York Times. Ruckstaetter küsitles doktoritöö jaoks 327 lapsevanemat ja leidis, et neil, kes regulaarselt oma laste ees vabandasid, olid tugevamad kiindumussuhted.

Vabandada on raske. Kui sa oled oma sõnade või tegudega lapse tundeid riivanud, ära ignoreeri sellest tulenevat stressi. „Öelge need sõnad, et „ma eksisin“,“ sõnab doktor. Vabandama ei pea aga piiride seadmise pärast. Näiteks kui olete keelanud lapsel süüa enne õhtusööki küpsiseid ja ta selle pärast põrandal nutab, ei saa sina midagi teha. Kui aga sina reageerid mingis olukorras üle, siis mine ja vabanda!

Kuidas aga õigesti vabandada? iMOM.com on kirja pannud neli punkti, millest lapse ees vabandades lähtuda tuleks.

1. Paluge vabandust tingimusteta

Tingimusteta vabandus keskendub meie vastutusele. See peaks kõlama umbes nii: „Ma käitusin valesti ja mul on kahju!“ Me tunnistame, et eksisime, ega süüdista oma last. Tingimuslik vabandus kõlab umbes nii: „Mul on kahju, aga kui sa poleks mind...“

2. Paluge andestust

Kui andestust pole antud, peame seda paluma. Pärast vabandamist peaksime ise paluma oma lapsel meile andestada.

3. Jälgige oma käitumist

Just see teebki vabandamise ja andestuse palumise efektiivseks. Meie teod ja hoiakud peavad rääkima rohkem kui meie sõnad. Kui teeme ühte ja sama viga pidevalt uuesti, ei kõla meie vabandused enam usutavalt.

4. Andke oma lapsele aega

Kui oled valesti käitunud ja vabandad oma lapse ees, anna talle aega sulle andestamiseks. Ta võib väikestest asjadest üle saada kiirelt, eriti kui on pisike, ent suuremate asjade ja vanemate laste puhul võib andestamiseks aega kuluda. Ole kannatlik ja oma käitumises järjepidev. Vaata, et sa oma lapsele enam haiget ei teeks, ja küll ta andestab.

Samal teemal

08.10.2021
LAPSED ON KODU PEEGEL! 10 asja, mida nad vanemate puhul jälgivad ja jäljendavad

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee