Foto: Pexels
Toimetas Andra Nõlvak 6. mai 2022 09:31

Öeldakse, et lapselapsed on elu suurim rõõm! Nüüd on valminud esimene vanaemade ajufunktsiooni uuriv uuring, mis näitab, et nad on emotsionaalselt rohkem seotud lastelastega kui lihaste poegade ja tütardega.

Georgia osariigi Atlanta Emory ülikooli antropoloogia professor James Rilling ja tema kolleegid palkasid 50 naist, kellel oli vähemalt üks bioloogiline lapselaps vanuses 3–12. Teadlased kasutasid magnetresonantstomograafiat, et skaneerida vanaemade aju ajal, kui nad vaatasid fotosid oma lastelastest ja poegadest-tütardest ning võõrastest lastest ja täiskasvanutest, kirjutab The Guardian.

„Eristub emotsionaalse empaatiaga seotud ajupiirkondade aktiveerumine,“ sõnas Rilling. „See viitab sellele, et vanaemad tunnetavad lapselaste tundeid. Kui lapselaps naeratab, tunnetavad nad lapse rõõmu. Kui nutab, tunnetavad nad tema valu ja stressi.“

Rilling tegi sarnast harjutust isadega, ent emotsioonide töötlemise piirkondades ning tasu ja motivatsiooniga seotud piirkondades oli vanaemade aju aktiveerumine keskmisest tugevam kui isadel. Oli ka isasid, kes olid sama aktiveeritud.

Ent kui vanaemad vaatasid oma täiskasvanud laste pilte, aktiveerusid kognitiivse empaatiaga seotud ajupiirkonnad. See võib viidata, et vanaemad üritasid oma täiskasvanud last kognitiivselt mõista, selle asemel, et kogeda otsesemat emotsionaalset sidet.

See võib aidata selgitada paljude täiskasvanute kogemust, mille kohaselt nende vanemad tunduvad lapselapsi nähes rohkem põnevil kui neid nähes.

Samal teemal

Kommentaarid  (10)

Tõsi, on küll. 2. märts 2022 14:23
On küll!!! Tean omast käest! Aga oma tütreta poleks mul ka toredaid ja häid lapselapsi!!! Mingil määral on see hea kontakt seotud ka sellega, et lapselapsed on hoopis teistest tähtkujust. Mina usun sellesse. Ja muidugi ka see loeb, et juba väikestena olime väga hea sidemega. Siis, kui n e mad väiksed olid. Veetsime palju koos aega, sest minu tütar oli palju tööl , et lastele paremat võimaldada, kui temal oli.Üksikemana ei saanud kõike lubada. Siis oli kroonide aeg ja mitte just eriti kerge.
♥️♥️♥️ 21. detsember 2021 16:45
Huvitaval kombel on see tõesti nii!!!! Mitte, et ma oma last ei armastaks, aga lapselastega on tõesti tugevam side. Eriti sel juhul, kui 1 neist on minuga samas tähtkujus ja meil on sarnased huvid----lugemine ja kunst. Lugeda meeldib mõlemal. 🤗🤗🤗🤗🤗🤗
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS