PSÜHHOLOOG: „Autistlik laps ei pruugi pealtnäha tavalapsest üldse erineda. Mõnikord on ta lihtsalt natuke teistsuguse käitumise, erilise mõttemaailmaga ja huvitavate sõnavõttudega laps.“

Foto: Vida Press
Uudised
3. mai 2022, 12:14

„Mis maksab hoolekanne, kui me ei kasvata neid ühiskonda panustavateks inimesteks?“ küsib lapsevanem

ERILISED VÕI PUUDULIKUD? „Saatke see autist ära!“ „Su laps on ikkagi loll, imelik, värdjas ja ebard!“ (12)

Woody Allen, Bill Gates, Anthony Hopkins, aga ka Michelangelo, Wolfgang Amadeus Mozart ja Albert Einstein. Kõigi nende puhul on alust arvata, et tegemist on autistidega. Kas autistid on väikese kiiksuga üliandekad inimesed? Või puudega isikud, kes tuleks juba lapseeas teistest eraldada?

11aastane Karl on rõõmus, sõbralik ja kaastundlik poiss. Karl on ka autist. „Sain aru, et mul laps on teistsugune, kui ta ei hakanud kolmeselt rääkima,“ ütleb ema Triin. Ehmatuseks selgus, et poja areng on pidama jäänud. "Oli tunne, nagu oleks meid mõlemaid paisatud suurde musta auku.“

Ema märgib, et ühtegi silmaga nähtavat või tajutavat erisust Karlil pole. „Laps on emotsionaalne, vahel ei oska ta oma tundeid juhtida. Kõige raskem on aga eelarvamus, nagu oleks autist ilmtingimata vaimupuudega ja vägivaldne.“

Triinu sõnul on seda väitnud haridustöötajad veel enne lapse nägemist. „Arvatakse ka, et ta ei suudagi õppida. Et tal on intellektipuue. Et tal puuduvad emotsioonid ja nende mõistmise oskus – kõik see on väga valus vale! Et ta on vigane, puudega, vale, luhtunud…“

Edasi lugemiseks: