Uudised

Kuidas mässava teismelisega võimalikult valutult hakkama saada, nii et säiliks lähedane läbisaamine?

„Tahan olla mõistev lapsevanem, aga teismelised lapsed ei lase mul seda olla!“ (14)

Siret Mägi, 9. märts 2019 00:01
PARATAMATU KONFLIKT: Psühholoogid seletavad, et teismeea eesmärk ongi vanematest eralduda ja selle käigus otsitakse neis vigu. Suhtlus on valutuim, kui vanem pole liialt autoritaarne ega ka ükskõikne ja kõikelubav. Kui peresuhted on soojad ja sõbralikud, võtavad lapsed vanematest tõenäolisemalt eeskuju.Foto: Vida Press
Selleks et lapse teismeiga mööduks pilvitumalt, tuleks usalduslikke suhteid oma võsukesega hakata sisse seadma hiljemalt algkooliklassides, ennekõike leida tema jaoks piisavalt aega ja temaga rääkida, märgib psühhoterapeut Hannes Kuhlbach. Kui laps juba on murdeeas, soovitab Gordoni perekooli koolitaja Õnne Aas-Udam kindlasti vältida näägutamist ja pidevaid etteheiteid, sest aidata saab eelkõige kuulates.

„Mässuline on teismeiga alati. Mil määral ja kui palju keegi peab vanemate ja autoriteetide, näiteks kooli vastu olema, sõltub paljudest asjaoludest. Üldistatult võib öelda, et turvalise kiindumussuhtega noored läbivad selle perioodi mõneti stabiilsemalt, nende enesekuvand on ühtlasem ja raskustes on võimalik toetuda nii omaenda meelekindlusele kui ka lähedastele,“ räägib Hannes Kuhlbach.

Samal teemal

02.09.2020
Mis vanuses tülitsed oma vanematega kõige rohkem? Vastus on vägagi üllatav
10.01.2019
Vanemate mure: kuidas taltsutada pubekat?
09.01.2019
„Vanaema, vanaisa! Ma tahan tunda, et te armastate mind!“ ehk kuidas luua ja hoida sooja suhet lastelastega?