Vanemlus

5 olulist punkti: millal ja kuidas lapsele taskuraha anda? (6)

Ohtuleht.ee, 23. september 2021 11:03
Rahatarkust tuleb lapsele juba väikesest peale õpetada. Foto: Rawpixel.com/Pexels

Vanemana on oluline oma lapsele õpetada, kuidas targalt rahaga ümber käia. Milliseid samme selleks teha ja kuidas arukat rahaga ümberkäimist harjutada? Tark Vanem on kirja pannud 5 olulist nõksu.

1. Mis vanusest lapsele taskuraha anda?
Taskuraha andmine sõltub lapse küpsusest ja vanemate väärtushinnangutest. Paljud hakkavad regulaarselt taskuraha andma, kui laps saab seitsmeaastaseks. Kindlasti ei ole hea siduda taskuraha kodutööde tegemisega, mille eest peab laps vastutama niikuinii. Küll aga võib taskuraha olla seotud keerukamate tööülesannete täitmisega.

2. Kui palju peaks taskuraha andma?
Taskuraha suurus võiks välja kujuneda katsetades. Alustage väiksematest summadest, mille kasutamise üle saab laps ise otsustada. Järk-järgult summat suurendades saab lapsele õpetada ka raha kogumist. Võimaluse korral tuleks määrata regulaarne taskuraha. See aitab lapsel õppida eesmärkide seadmist ja kogumist ning suurendab samal ajal tema iseseisvust.

Rahatarkust tuleb lapsele juba väikesest peale õpetada. Foto: Rawpixel.com/Pexels

Samal teemal

3. Kas eelistada sularaha või pangakaarti?
Pangakaart on üldiselt turvalisem kui sularaha. Peale selle, et pangakaart õpetab rahaga ümberkäimist, on see lapsele märk, et vanemad usaldavad teda. Kontoväljavõtet jälgides tekib lapsel parem ülevaade, millele raha kulub. Lisaks saavad vanemad lapse rahaasjadel interneti- või mobiilipangas silma peal hoida ja vajaduse korral kaardi limiite muuta.

4. Mida tasub teada pangakaardi kohta?
Lapsele saab pangakaarti teha üldjuhul alates 6. eluaastast. Lapsele on esimene pangakaart tasuta ja puudub ka kuutasu. Kaardiga on võimalik kasutada viipemakset ja teha oste internetis, kuid neid funktsioone saab lapsevanem soovi korral piirata. Kui annate lapsele pangakaardi, rääkige talle ka selle turvalisusest (mida teha kaotamise korral, kuidas sisestada PIN-koodi).

5. Kuidas lapsele rahatarkust jagada?
Alustada võiks lapse kaasamisest pere-eelarve tegemisse. Näiteks võib näidata, kui palju kulub raha kodule, transpordile, söömisele, vaba aja veetmisele ja laenukohustuste tasumisele. Lisaks tuleks selgitada, et kogu sissetulekut ei tasu ära kulutada, vaid osa tuleb ootamatusteks kõrvale panna. Koos lapsega võiks koostada ostunimekirja ja arutleda, millised on mõistlikud valikud kaupluses. Nii saab õpetada ka seda, kuidas eristada vajadusi soovidest, ja selgitada, et aeg-ajalt tuleb teatud asjadest suuremate unistuste või soovide nimel loobuda.

Samal teemal

01.11.2021
Laps käitub kummaliselt? Need ohumärgid viitavad sellele, et teda kiusatakse koolis
08.08.2021
TARK VANEM | 3 lihtsat tehnikat, mis aitavad muuta lapse käitumist
01.08.2021
TARK VANEM | Nii valmistad last ette iseseisvumiseks
23.00.2021
TARK VANEM | Nipid, kuidas saada laps koristama ja muid kodutöid tegema